Zadzwoniliśmy do Studia Filmów Rysunkowych w Bielski Białej, żeby porozmawiać z naszym ulubionym bohaterem. Niestety, nie może być z nami na inauguracji festiwalu. Gwałtownie szukamy zatem zastępstwa! Potrzebny pies podobny do Reksia. Ale niekoniecznie z wyglądu! Chodzi przede wszystkim o podobieństwo mentalne. Sobowtór nie musi być mały, biały z żółtą łatką. Może być duży, brązowy, rudy, czarny, kudłaty - każdy. Może być dogiem, wyżłem, ratlerkiem, jamnikiem, bokserem lub - to jasne! - kundelkiem najlepszym na świecie. I to płci obojga. Ważne, żeby był przyjacielem wszystkich ludzi (dorosłych i dzieci) oraz wszystkich zwierząt - dokładnie tak, jak Reksio.
Do 23 listopada (punktualnie do północy!) czekamy na zdjęcie (jedno!) albo film (do 1 minuty) Waszych psów . Prosimy też (koniecznie!) o kilka zdań (nie więcej niż 10!) opisujących podobieństwo do Reksia. Dodawajcie swoje posty na fb do wydarzenia „Poszukiwany sobowtór Reksia!
https://www.facebook.com/events/1990859111187525/?active_tab=discussion
Laureata plebiscytu z właścicielem zaprosimy na Galę Otwarcia festiwalu 3 grudnia o g. 12 na Scenie Wspólnej, gdzie w imieniu Reksia odbiorą Platynowe Koziołki w specjalnej „psiej” wersji. W jury głowić się będą trzy rzeczniczki: Malgorzata Chodyła z Zoo Poznań, Małgorzata Lamperska z poznańskiego Schronisko dla zwierząt i Ewa Obrębowska-Piasecka z Centrum Sztuki Dziecka. Tak, wszystkie są zaprzysiężonymi „psiarami”, a ich psy absolutnie nie mogę brać udziału w plebiscycie!
Dlaczego to właśnie Reksio dostaje Platynowe Koziołki?
Szanowna Kapituła Nagrody tak uzasadnia werdykt:
Nagrodę specjalną 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Platynowe Koziołki – wręczymy w tym roku komuś, o kim marzy każdy maluch, a i wielu dorosłych.
Ten ktoś urodził się w 1967 roku, więc kończy właśnie 50 lat. Choć zacny to jubileusz, nasz laureat wciąż pozostaje radosny, ciekawy świata i ufny jak dziecko. Jest jedną z największych i najsympatyczniejszych gwiazd polskiego kina.
Lista ról, w które się wcielał, jest doprawdy imponująca. Był poliglotą, wychowawcą, obrońcą, dobroczyńcą, domatorem, strażakiem, sportowcem, taternikiem, wędrowcem, aktorem, telewidzem, kosmonautą, magikiem, pielęgniarzem, racjonalizatorem, rozbitkiem, malarzem, poszukiwaczem, ratownikiem, detektywem, czyściochem, pogromcą, żeglarzem, medalistą, rozjemcą, Robinsonem, pocieszycielem, śpiewakiem, swatem, dentystą, sadownikiem, kompanem, nauczycielem, wybawcą, gospodarzem, terapeutą, kompozytorem, łyżwiarzem, a nade wszystko marzycielem. Spotykał na swojej drodze mnóstwo postaci ze świata zwierząt i świata ludzi. Ratował ich z opresji, pocieszał w biedzie, cieszył się wspólnym spędzaniem czasu. Był ich Prawdziwym Przyjacielem.
Jak przystało na szacownego jubilata, ma już swoją własną salę w pewnym muzeum. Dzięki temu, że pozostał młody, jest też bohaterem gry komputerowej. Potrafi porozumiewać się bez słów. Jest łaciaty. Ma cztery łapy i ogon. Platynowe Koziołki wędrują w tym roku do pieska Reksia, bohatera serialu produkowanego w latach 1967–1990 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Reksio od pół wieku mieszka w dziecięcej wyobraźni, a więc istnieje naprawdę.
A tu jeszcze gratka! Rozmowa z Andrzejem Orzechowskim, scenarzystą, reżyserem, dyrektorem Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, który przyjedzie na Galę zamykającą International Young Audience Film Festival Ale Kino! 9 grudnia.
http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/rozmowy,c,7/potrzeba-tylko-talentu,112015.html
Download